تبلیغات
بزرگترین سایت فیزیك وشیمی
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0
خوش آمدید... برای اطلاع از کلاسهای تدریس خصوصی با ما تماس حاصل فرمایید 09122373226
Tik7...Professional Template Designer

فرفره اسرار آمیز
موضوع: عمومی تحقیقات | تاریخ ارسال: سه شنبه 28 مهر 1388

از کاغذ سیگار نازک یک مربع مستطیل درست کنید . کاغذ را در طول و عرض از وسط تا کنید و از نو باز کنید . حالا می دانید مرکز ثقل مربع مستطیل کجا است . کاغذ را روی سوزنی که بطور قائم نصب شده است و نوک تیز آن بطرف بالاست بگذارید ، بطوریکه مرکز کاغذ روی نوک تیز سوزن قرار بگیرد . کاغذ بحال تعادل خواهد ماند ، زیرا روی مرکز ثقل قرار دارد . اما در اثر کوچکترین وزش هوا ، روی نوک تیز سوزن به چرخش در می آید .

فعلاً در این فرفره هیچ چیز اسرار آمیزی وجود ندارد . اما دستتان را طوری  به کاغذ نزدیک کنید ، البته خیلی آهسته که جریان هوا کاغذ را نبرد . پدیده عجیبی خواهید دید : کاغذ به چرخش در می آید ، ابتدا آهسته و سپس لحظه به لحظه سریعتر می چرخد . دستتان را کنار ببرید ، کاغذ از چرخش باز می ایستد . نزدیک کنید ، از نو به چرخش در می آید .

زمانی ، در سالهای هفتاد قرن 19 میلادی ، این چرخش اسرار آمیز برای بسیاری از اشخاص دستاویزی شده بود که فکر کنند بدن ما دارای خصوصیات ما فوق طبیعی است . عالِم نمایانی که خود را طرفدار عرفان می نامند در این آزمایش تأیید تعالیم مبهم خویش را می یافتند ، که گویا از بدن انسان نیروی اسرار آمیز تراوش می کند . اما دلیل چرخانیدن کاغذ کاملاً طبیعی و خیلی ساده است . هوایی که از پایین بوسیله دست ما گرم شده است ، بالا می رود ، به زیر کاغذ می خورد و آن را به چرخش در می آورد ، زیرا وقتی ما کاغذ را تا کردیم قسمت های کاغذ کمی مایل شده بودند و این مانند فرفره حلزونی است که روی لوله چراغ می چرخد . کسی که به چرخش این فرفره دقت کند متوجه می شود که فرفره همیشه به یک طرف می چرخد از مچ دست در طول کف دست به طرف انگشت ها . علت این امر تفاوت حرارت های قسمت های نامبرده دست است . انگشت ها همیشه از کف دست سردترند . به این دلیل در نزدیک کف دست ، نسبت به نزدیک انگشت ها جریان هوای بالا رونده شدیدی بوجود می آید و با شدت بیشتری به کاغذ می خورد . *

 

 

 

 

* وقتی آدم تب داشه باشد و بطور کلی وقتی درجه حرارت بدن بالا باشد فرفره بمراتب تند تر می چرخد . درباره این فرفره آموزنده که زمانی عده زیادی را به حیرت انداخته بود در همان سالها برخی تحقیقات فیزیکی و فیزیولوژیک نیز صورت گرفت و در سال 1876 در انجمن پزشکی مسکو مطرح شد .

  ادامه مطلب | نظرات()