تبلیغات
بزرگترین سایت فیزیك وشیمی
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0
خوش آمدید... برای اطلاع از کلاسهای تدریس خصوصی با ما تماس حاصل فرمایید 09122373226
Tik7...Professional Template Designer

قرص های هورمونی ضد چاقی و لاغری
موضوع: عمومی | تاریخ ارسال: دوشنبه 6 مهر 1388
تغذیه نادرست در كشور موجب شیوع روز افزون چاقی در جامعه به خصوص در میان قشر جوانان و حتی كودكان شده است.به همین علت استفاده از رژیم‌های لاغری گوناگون جان تازه‌ای گرفته است. افراد برای دستیابی به وزن مورد علاقه خود به اقداماتی از قبیل تنقیه، استفاده از مواد استفراغ‌آور یا تحریك مكانیكی حنجره برای برگرداندن غذا اقدام می‌كند و برای از بین بردن چربی‌های بدن و عدم جذب چربی‌ها، افزایش سرعت عبور غذا از دستگاه گوارش، سوخت بدن و برعكس برای افزایش وزن یا بدنسازی با نسخه یا بدون نسخه استفاده می‌كنند. خطر بزرگی كه در كمین سلامتی افراد است چرا كه این مواد در قبال دستاوردهای ظاهری و كم دوام، عوارض بسیار شدید و ماندگاری را از خود باقی می‌گذارند.

*مصرف قرص‌های هورمونی باعث افزایش موهای بدن و طاسی زودرس در مردان می‌شود

سید ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه در این باره با اشاره به عوارض مصرف برخی از این قرص‌ها می‌گوید: پوست چرب و جوش صورت كه حتی پس از بهبودی، آثار آن به صورت لكه‌های آبی یا سیاه رنگ باقی خواهد ماند. افزایش موهای بدن و طاسی زودرس در مردان، بزرگ شدن حجم سینه‌ها در مردان و برعكس كوچك شدن بافت سینه‌ها در زنان، به خصوص استفاده از این مواد در افرادی كه هنوز دوران بلوغ خود را سپری نكرده‌اند یا در اوایل آن قرار دارند، موجب بسته شدن زودرس صفحات رشد استخوان‌های دراز و در نهایت كوتاه‌قدی این افراد می‌شود.

*مصرف هورمون‌های مصنوعی باعث عقیمی و نازایی می‌شود

وی می‌افزاید: از دیگر عوارض مصرف این مواد، عقیمی و نازایی با مصرف هورمون‌های مصنوعی است كه روند هورمون‌های طبیعی بدن را مختل كرده و پیامد آن در آغاز، افزایش میل جنسی و به دنبال ادامه مصرف (به مدت طولانی)، كاهش شدید میل جنسی توام با عقیمی كوتاه مدت، بلند مدت یا همیشگی است.

* مصرف هورمون‌ باعث كاهش كلسترول خوب و افزایش كلسترول بد می‌شود

این متخصص تغذیه ادامه می‌دهد: بیماری‌های قلب و عروقی ناشی از مصرف نابه جا و طولانی مدت استروئیدهای آنابولیك است كه باعث كاهش كلسترول خوب (HDL ) و افزایش كلسترول بد (LDL) در بدن می‌شود و زمینه حمله‌های قلبی و مغزی را فراهم می‌سازد. همزمان نیز باعث عدم تحمل گلوكز و بر هم خوردن مكانیسم تنظیم كننده انسولین و در نتیجه افزایش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.

*مصرف هورمونی باعث آسیب‌ به عضله و استخوان می‌شود

مظهری می‌گوید: آسیب‌های عضله و استخوان در مصرف‌كنندگان استروئیدهای آنابولیك وجود دارد و احتمال پارگی تاندون‌ها و لیگامان‌ها افزایش پیدا می‌كند. افزایش خطر ابتلا به سرطان و احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان مصرف‌كننده استروئیدهای آنابولیك بیشتر است، زیرا محل سوخت و ساز چنین تركیباتی در كبد قرار دارد. اگر این تركیبات به صورت خوراكی دریافت شود، احتمال ایجاد یرقان (بر اثر انسداد مجاری صفراوی ) یا كبد پر از حفره‌های خونی به نام هپاتیس پلیوزیس (كه بسیار خطرناك و كشنده است)‌بسیار بالا می‌رود. در ضمن بروز سرطان كبد نیز در این افراد ، دور از انتظار نیست.

* قرص‌های لاغری باعث یائسگی زودهنگام و پیدایش حفره‌های كیستی در زنان می‌شود

وی معتقد است: عوارض روانی با مصرف این قرص‌ها گرچه افزایش هوشیاری ذهنی، سرحال شدن، بهتر شدن قدرت حافظه، تمركز و كاهش احساس خستگی و افسردگی را به دنبال دارد ولی در مقابل رفتارهای خشن، تهاجمی، اعمال منافی عفت و جنایات نیز از جمله پیامدهای استفاده نابه جای این مواد است. در زنانی كه به علل مختلف اقدام به مصرف استروئیدهای آنابولیك می‌كنند، تعادل هورمونی بدن به هم خورده و خیلی سریع دچار اثرات مردنمایی می‌شوند.
مظهری می‌گوید: متأسفانه بسیاری از عوارض ایجاد شده از مواد دائمی و ماندگار است. برخی از این عوارض عبارت است از ریزش موی سر، خشن شدن صدا، پیدایش آكنه یا جوش صورت، افزایش حالت تهاجمی، یائسگی زودهنگام و پیدایش حفره‌های كیستی در تخمدان‌ها. علاوه بر استروئیدهای آنابولیك كه برای افراد لاغر یا ورزشكاران (برای بدنسازی) توصیه می‌شود. تركیبات مختلفی نیز به شرح زیر به كار برده می‌شود كه توصیه می‌شود در صورتی كه از طرف متخصص واجد شرایط توصیه نشده از استفاده آن‌ها نیز جدا خودداری كرد.
وی می‌افزاید: پیرووات، انیوزین، كولین، ویتامین B12، منیزیوم، كراتین، اورنیتن، لیزین، ‌آرژینین، لوسین، تیروزین، گلوتامین، كارنیتین و كروم كه در مورد استفاده از قرص‌ها و داروهای كاهش دهنده اشتها یا حذف كننده چربی غذاها، افزایش دهنده سرعت عبور غذا از دستگاه گوارش و سوخت و ساز بدن، افزایش دهنده مقدار دفع ادرار (حتی داروهای نادری كه تأیید شده‌اند) نیز عوارض جانبی از قبیل بی‌خوابی، سرگیجه، خشكی دهان عوارض قلبی، تهوع، یبوست، تپش قلب، سردرد، تعریق، خارش، تورم غدد لنفاوی، اعتیاد به داروها دارند تا چه رسد به داروهای تایید نشده.

* چاقی و لاغری با تغذیه صحیح

علی شمس نورایی، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه بقیة الله (عج) درباره رژیم‌های صحیح لاغری می‌گوید: برنج، نان، سیب‌زمینی و ماكارونی از مواد نشاسته‌ای هستند كه مصرف روزمره دارند. این مواد غذایی منشاء گیاهی داشته و اگر به صورت آب پز و بدون روغن مصرف شود، هیچ مشكلی ایجاد نمی‌كنند. میزان كالای دریافتی از این مواد غذائی متعادل بوده و اگر بدون روغن یا مقادیر بسیار كم روغن طبخ شوند موجب چاقی نمی‌شود ولی افرادی كه استعداد چاقی دارند یا می‌خواهند برنامه رژیم غذایی برای كاهش وزن داشته باشند، باید مقادیر متناسب از این مواد مصرف كنند.

*مصرف گوشت قرمز و مرغ را محدود كنید

وی معتقد است: چربی از نوع كلسترول به طور عمده منشاء حیوانی دارد كه بیشترین منابع آن در گوشت قرمز، جگر و زرده تخم مرغ است، مصرف انواع گوشت و تخم مرغ در سنین كودكی و در سنین رشد و نمو به اندازه كافی لازم است و در افرادی كه كم خونی از نوع فقر آهن دارند مصرف مواد پروتئینی با منشا حیوانی به اندازه متناسب مورد نیاز است. ولی در افراد عادی و كسانی كه در معرض خطر آترواسكلروز هستند باید مصرف گوشت محدود و متعادل باشد.
این متخصص تغذیه گفت: متأسفانه امروزه در عادات غذایی در تمام وعده‌های ناهار و شام، انواع غذاها با گوشت و مرغ تهیه می‌شود. در صورتی كه در یك برنامه غذایی صحیح، مصرف مكرر و روزانه انواع گوشت غیر قابل قبول بوده و عوارض غیر قابل اجتناب در پی دارد. توصیه می‌شود حتی‌المقدور یك روز در میان به صورت جایگزین از پروتئین‌های گیاهی مثل سویا و حبوبات در تهیه غذاها استفاده شود. در كشور ما مصرف ماهی بسیار كم و محدود بوده و ممكن است بعضی از خانواده‌ها فقط در سال یكبار ماهی می‌خورند در صورتی كه مصرف این ماده غذایی بسیار مفید است و توصیه می‌شود كه حداقل هفته‌ای یك تا 2 بار از گوشت ماهی استفاده شود.

*شیر و لبنیات از نوع كم چربی استفاده كنید

شمس نورایی می‌گوید: استفاده از محصولات لبنی در همه دوره‌های زندگی برای انسان‌ها لازم و مفید است و به خصوص در كودكان، در سنین رشد و نمو و در افراد مسن مصرف لبنیات برای تأمین كلسیم، فسفر، سایر مواد و ویتامین‌های موجود در آن ضروری و در افرادی كه با ریسك این بیماری‌ها مواجه هستند، ضروری است.
وی اضافه می‌كند: به افرادی كه ریسك بیماری تصلب شرایین دارند یا چربی خون‌ آنها بالا است و برنامه رژیم غذایی برای كاهش وزن دارند توصیه می‌شود از محصولات لبنی كم چرب استفاده كنند. شیر، ماست، پنیر و كشك از گروه لبنیات مفید بوده، كره و خامه كه درصد بسیار زیادی چربی دارند به عنوان لبنیات به حساب نمی‌آیند و باید از مصرف آن حتی‌المقدور پرهیز كرد.
  ادامه مطلب | نظرات()