تبلیغات
بزرگترین سایت فیزیك وشیمی
صفحه نخست | تماس با مدیران | ارتباط با ما| RSS 2.0
خوش آمدید... برای اطلاع از کلاسهای تدریس خصوصی با ما تماس حاصل فرمایید 09122373226
Tik7...Professional Template Designer

اطلاعاتی در مورد نوشابه های انرژی زا
موضوع: عمومی | تاریخ ارسال: یکشنبه 29 شهریور 1388

هم اکنون ممکن است که شما در یک فروشگاه به انواع نوشیدنی های انرژی زا دسترسی داشته باشید .  تهیه کنندگاه این نوشابه ها به مردم وعده احساس نیرو و فکری روشن را میدهند .
نمونه این محصولات عبارتند از :Red Bull,Monster, Ripped Force, Speed Stack,5-Hour Energy .  
این نوشیدنی ها که عمدتا با کافئین غنی شده اند ، تقاضا و جذبه بیشتری بین طیف جوان را دارند . یک تیم تحقیقی از دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور ، مریلند ، که پژوهش پزشکی روی مواد مخدر را دارد ، به علت محبوبیت این نوشیدنی ها دست به تحقیقی زده است .  سرپرست تیم می گوید که محققان به سه موضوع عمده پی برده اند : ۱- صدها نوع نوشیدنی انرژی زا در بسیاری از کشورها  وجود دارد. ۲- در بسته بندی نوشیدنی ، اطلاعات کافی و روشنی در مورد ترکیبات آن وجود ندارد . ۳- میزان کافئین آنها بسیار متفاوت است. بعضی از آنها به میزان پنجاه میلی گرم ، و بعضی تا پانصد میلی گرم کافئین دارند .
 
بعضی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی ترکیباتی هستند که  مواد تشکیل دهنده آن با عنوان “ترکیب انرژی زا” معروف شده است . ترکیباتی مانند taurine ، guarana و inositol که موادی طبیعی هستند .
اما دانشمندان در مورد این مواد و تاثیر متقابل آنها با کافئین اطلاعات کافی ندارند . بدتر اینکه هیچ اطلاعات دقیقی از مقدار مواد نیروبخش در این نوشابه ها نگاشته نشده است . بعضی از افراد نوشیدنی انرژی زا را با الکل ترکیب میکنند . آنها فکر می کنند که از این طریق می توانند الکل بیشتری بنوشند و تحت تاثیر عوارض آن قرار نگیرند . بهر حال مطالعات نشان داده است با این عمل نیز آنها تحت تاثیر عوارض الکل قرار میگیرند .

برخی از سازندگان نوشیدنی های انرژی زا هشدارهایی را  ارائه داده اند . به عنوان مثال ، یکی از آنها در مورد عدم استعمال  توسط بانوان باردار ، مادران شیر ده ، و یا افراد زیر دوازده سال هشدار لازمه را داده است .

محققین پیشنهاد داده اند که میزان کافئین و فهرست سایر مواد تشکیل دهنده این نوشابه ها به وضوح در بسته بندیها درج گردد . در حال حاضر محققان به مطالعه خود روی نوشیدنی های انرژی زا ادامه میدهند . و بهتر است دوستداران این گونه نوشیدنی ها تا تکمیل شدن این تحقیقات کمی صبور باشند .

 

  ادامه مطلب | نظرات()